A franciáknál óriási hagyománya van az esküvői köszöntőnek, beszédnek, tósztnak. Sokszor szembesülök azzal a helyzettel, hogy míg magyar oldalról alig találunk egy-egy jelentkezőt, aki megszólalna, addig francia oldalon akár négy-öt delikvens is sorakozik óriási lelkesedéssel.
Kik szoktak beszédet mondani?
Beszédet általában a közvetlen családtagok, örömszülők, testvérek, tanúk, legjobb barátok tartanak. Olyan is előfordul persze, hogy nagynéni, nagybácsi, vagy akár nagyszülő szeretne magának szót kérni. Egy a fontos: azért NE mindenki. Fontosnak tartom azt is, hogy figyeljünk az arányokra. Lehet, hogy nagyon különböző vérmérsékletű ebből a szempontból a két család vagy a két nemzetiség és francia oldalról tömegek állnak sorba, míg magyar oldalon alig lehet egy szónokot találni, igyekezzetek azért egyensúlyt teremteni. Legyen mindkettőtök részéről legalább egy felszólaló.
Hány beszéd legyen?
Egy esküvő során talán 3-4 beszédet be lehet még úgy illeszteni, hogy az ne legyen erőltetett és unalmas, de már ezt is kellő körültekintéssel kell megkomponálni. Ennél több azonban már mindenképpen negatív hatást kelt. Ha 2-3 jól komponált beszédet illesztünk be, talán az a legideálisabb mennyiség minden szempontból.
„Meleg szívvel és őszintén ajánljuk minden többnemzetiségű párnak. Még egyszer köszönünk neked mindent és további nagyon szép és sikerekben gazdag francia-magyar esküvőket kívánunk! Baráti öleléssel” – Dia & Mathieu Franco
Hogyan ütemezzük?
A beszédeket általában a vacsora elejére ütemezzük. Egymás után 2 beszéd belefér, ha azonban ennél több felszólaló van, akkor több blokkba kell szétbontani a beszédeket. Az első fogás utáni szünet szintén alkalmas pillanat lehet arra, hogy meghallgassunk 1-2 köszöntőt, de ha még így sem sikerül minden szónoknak alkalmat találni, akkor a koktél, vagy franciásan vin d’honneur során is betűzhető egy-egy beszéd.
A retorika mesterei
A franciák számára az esküvői köszöntőbeszéd általában nem egy két mondatban elintézett, fél vállról vett dolog. Kiváló retorikai igényességgel építik fel a beszédeiket, tökéletes egyensúlyt teremtve a megható pillanatok, és a vicces, gyerekkori emlékek beépítése között.
Hogyan tervezzük előre?
Ezért aztán gyakran túl tudnak lőni a célon és nagyon hosszú szónoklatok születhetnek. Nagyon fontos, hogy az esküvőt koordináló szakemberként már előre kapcsolatba tudjak lépni a beszédet tervező vendégekkel. Ilyenkor megvitatom velük
Remélem, ezek a trükkök segítenek neked abban, hogy esküvődet igazán franciássá varázsolhasd, bárhol is tündököljön az a különleges nap! Ha további tippekre vagy kíváncsi, és szeretnél, profi segítő kezet a szervezésben, ne habozz kapcsolatba lépni velem.
Kérj ingyenes konzultációt és nézzük meg együtt, hol akadtál el és miben tudok segíteni, hogy tökéletes francia-magyar esküvőtök lehessen!